Pridať do obľúbených | Mapa stránok
ÚVODOCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOVUBYTOVANIE STRAVOVANIE SLUŽBY WELLNESS CENNÍKMINI ZOOKONTAKT

WELLNESS

VITÁLNY - SAUNOVÝ SVET

Otváracie hodiny saunového sveta : od 17:00 - do 21:00 hod (nedeľa a štvrtok - sanitárny deň)
Deti do 15 rokov majú Zákaz vstupu do vitálneho saunového sveta.
Vstup do tejto časti wellness centra je bez plaviek.

Liečivé účinky sauny sú známe už od nepamäti. Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad. Zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele. Sauna pomáha ja proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým a hubovým infekciám, akné a kožným chorobám. Má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest. Zároveň pôsobí upokojujúco a relaxačne.


Pekelná sauna

Pôsobenie sauny na organizmus je mnohostranné. Vplyvom vysokej teploty (60 až 110 °C, minimálna vlhkosť vzduchu 10 – 30 %) dochádza predovšetkým k značnému prekrveniu kože. Sauna do nemalej miery reguluje krvný tlak (osoby s vyššími hodnotami krvného tlaku sa musia saunovať veľmi opatrne) a telesná teplota sa priemerne zvyšuje o 1 – 2 °C. Zvýšené prekrvenie a prehriatie môže zlepšovať pohyblivosť svalstva a kĺbov, poprípade znižovať bolesti. Vyššia teplota aktivizuje činnosť mazových žliaz, kedy dochádza aj k vyplaveniu nečistôt z kože, čo má podstatný kozmetický význam. Sauna patrí k najvšestrannejším otužovacím procedúram a význam má aj ako prevencia rôznych chorôb z nachladnutia.

Bylinková sauna

Aromaterapia je jednou z metód prírodnej (naturálnej) medicíny. Aplikáciou silíc (éterické oleje) lieči rozličné ochorenia. Z historických skúseností je dnes už zrejmé, že jednou z najúčinnejších a súčasne najstarších metód použitia aromaterapie je inhalácia, čiže vdychovanie vôní. Mozog vyvoláva po prvotnom vneme spôsobenom pachmi rôzne reakcie a následne i hojace procesy s dlhodobým efektom. Vdýchnutá vôňa sa dostáva do pľúc, odkiaľ ďalšími mechanizmami pôsobí na organizmus. V našej bylinkovej saune sa v pravidelných 5 minútových intervaloch striedajú vône harmančeka, ibišteka a materinej dúšky.

Parná eukalyptová sauna

Výhodou parnej sauny, kde teplota dosahuje max. 60 °C pri 100 % vlhkosti, je jej nižšia záťaž na organizmus, preto si ju môžu dovoliť (po konzultácii so svojím lekárom) aj ľudia, ktorí majú zdravotné problémy, kvôli ktorým nemôžu ísť do klasickej sauny. Je nazývaná tiež rímsky kúpeľ. Vlhký vzduch priaznivo pôsobí na pokožku, ktorá sa silne prekrvuje a intenzívne čistí. Pokožka tak zostáva jemná a zamatovo mäkká. Parný kúpeľ má pozitívne účinky aj pri oslabení ciev, pri zrazeninách a pri ochoreniach dýchacích ciest, čo zintenzívni vplyv vonnej eukalyptovej silice. Saunovanie po veľkej námahe telo zbavuje únavy a k správnemu saunovaniu neodmysliteľne patrí aj vhodný pitný režim.

Tepidárium

Pre relaxačné a regeneračné účinky nášho vitálneho sveta je vhodným doplnkom nielen na relaxáciu naše Tepidárium - vyhrievané keramické kreslá, tvarované na chrbticu.

Masážne sprchy - Teplý a Studený dážď

SPRÁVNE SAUNOVANIE

Nadnesene možno povedať, že saunovanie je vedná disciplína, ktorá sa stále vyvíja odhaľovaním ďalších poznatkov a nových technických možností. Aj vyškolení obsluhovatelia sauny by sa mali ďalej vzdelávať
a stať sa skutočnými „saunármi". To platí nielen pre verejné sauny. Takže prejdime si niekoľko základných krokov o tom, ako sa správne saunovať.

O pravidelnom saunovaní môžeme hovoriť, ak ho opakujete aspoň raz týždenne. Nepravidelné saunovanie je saunovanie v dlhších intervaloch, pričom prakticky začínate vždy znovu.
Podľa počtu opakovaných výmen tepla a chladu počas saunovania a hlavne podľa jeho výsledného efektu možno rozlišovať tieto typy saunovania:
1x iritačné (dráždivé)
2x tonizujúce (povzbudivé)
3x relaxačné (uvoľňujúce)
4x inhibičné (útlmové)
5x exhaustívne (vyčerpávajúce)
6x rizikové (nejde už o správne saunovanie)

Skôr než začnete:
• Poraďte sa so svojím lekárom, či je saunovanie pre vás vôbec vhodné s ohľadom na váš zdravotný stav.
• Vo svojom programe si na regeneráciu svojich síl v saune vymedzte prinajmenšom dve hodiny aspoň raz týždenne.
• Do sauny nechoďte s plným žalúdkom, ale tiež nie hladný, ani bezprostredne po značnej telesnej námahe.
• Pred saunovaním si vždy pripravte mydlo, masážnu hubku či kefku, uteráky na osušenie, na „frotáž" kože, na podloženie, krém či olej na ošetrenie suchej kože po saunovaní.

Kedy chodiť do sauny
Optimálny čas na saunovanie je v podvečer, aby po saunovom kúpeli mohol nasledovať spánok, a najskôr dve hodiny po konzumácii posledného jedla. Preto sa aj deti v škôlkach saunujú pred obedom a po jedle idú spať. U vrcholových športovcov sú do tréningového plánu zaradené regeneračné dni a podriaďujú sa dohode a návrhu celého realizačného tímu (tréner, masér, psychológ a pod.).

Príprava:
Odložte si odev aj bielizeň (použite WC), umyte sa mydlom, osprchujte sa, osušte sa froté uterákom, vstúpte do prehievarne, to všetko max. 5 minút.

Prehrievanie:
Pohodlne si ľahnite, vyčkajte, kým sa prehrejete a začnete sa potiť. Dýchajte zásadne nosom (ak nosný vstup páli, zakryte si nos aj ústa dlaňou alebo sa opláchnite). Na konci prehrievania si sadnite, ak chcete, polejte vodou alebo odvarom z harmančeka horúce kamene výhrevného telesa. Zároveň si masírujte kožu končatín a trupu prstami, dlaňou, hubkou či kefkou, pod sprchou opláchnite pot zakaždým pred i po vypotení, masáži, cvičení, ochladzovaní max. 2 minúty.
Po prvom prehriatí je možné saunovanie doplniť cielenou čiastočnou masážou alebo uvoľnením svalov, väziva a kĺbov na rebrinách či autotrakčnom ležadle, prípadne nenáročným kondičným cvičením. Po ukončení doplnkovej procedúry môžete pokračovať podľa vlastnej voľby ďalším prehrievaním a ochladzovaním.

Ochladzovanie:
Ochladzovanie môžete robiť buď ďalším sprchovaním chladnou vodou podľa Kneippa max. 5 min., ochladzovaním v kadi či skruži (čo je pre staršie osoby náročnejšie) max. 2 min., niekoľkými tempami plávania a splývaním v chladnej vode bazéna max. 2 min. alebo posedením na čerstvom vzduchu. Nezabudnite si zacvičiť niekoľko cvikov dýchacej gymnastiky do 20 min.
Prehrievanie a ochladzovanie možno vystriedať i niekoľkokrát.

Záver:
Keď skončíte saunovanie, buď si chvíľu odpočiňte (najmä po viac než trojitej výmene tepla a chladu), doplňte vypotenú vodu, soľ a vitamín C prírodnými ovocnými šťavami do 20 min. Alkohol ruší účinok saunovania a fajčenie v saune je úplne nepochopiteľné. Počas odpočinku sa môžete krátko vystaviť filtrovanému ultrafialovému žiareniu alebo absolvujte vhodnú pohybovú aktivitu cestou domov na čerstvom vzduchu (napr. chôdzu, voľný beh – v zime aj na lyžiach). Saunovanie podporuje osviežujúci a výdatný spánok a na druhý deň prebudenie s novým elánom do života.

UPOZORNENIE:
Deti do 15 rokov majú vstup do Vitálneho sveta zakázaný !Galéria

Ako by ste si priali tráviť voľný čas v Nezábudke ?

Pre odber noviniek vložte svoj email

Rekreačná 83
059 41 Tatranská Štrba
Tel.: 00421 918 899 518
recepcia@hotel-nezabudka.sk

ÚvodOchrana Osobných údajovUbytovanie Stravovanie Služby WellnessCenníkMini ZOOKontakt

Všetky práva vyhradené 2018 Hotel Nezábudka, powered by ENABLE
tvorba web stránky, tvorba web stránok, tvorba webstránky, tvorba webstránok, tvorba webu